Nowoczesne systemy zarządzania produkcją


Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym charakteryzuje się zarządzanie produkcją w przemyśle 4.0?
 2. Jak nowoczesne systemy zarządzania produkcją optymalizują pracę?
 3. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją

Kiedy w 2011 roku po raz pierwszy użyto terminu „Przemysł 4.0”, stało się jasne, że kolejna rewolucja przemysłowa jest faktem. Oznaczało to, że branża produkcji wchodzi w nowy etap – nie tylko cyfryzacji, ale też przełamywania barier pomiędzy człowiekiem a komputerem. Wszystko to ma na celu usprawnienie i zoptymalizowanie procesu wytwórczego. Rozwiązaniem, które ma to umożliwić, są nowoczesne systemy zarządzania produkcją. To dzięki nim możliwe jest to, co jest kluczowe dla Przemysłu 4.0: integracja wielu obszarów, elastyczność i efektywność.

Zarządzanie produkcją w Przemyśle 4.0

Zanim omówię możliwości, które oferują dostawcy oprogramowania, skupię się na tym, czym charakteryzuje się zarządzanie produkcją w Przemyśle 4.0. Warto wiedzieć, że model ten działa, opierając się o sieć komunikacji. Pozwala ona na to, aby dane były zbierane pomiędzy pracownikami, urządzeniami i systemami. Nie ma ograniczenia tylko do samej fabryki – obejmuje ona wszystkie obszary, systemy oraz procesy, które zachodzą w firmie. 

Od momentu złożenia zamówienia przez klienta, poprzez wszystkie etapy produkcji wraz z zakupem i magazynowaniem materiałów, aż do wysyłki do zamawiającego. 

Aby dobrze wesprzeć wszystkie te działania, warto wykorzystać system informatyczny, który w przypadku problemów – np. zbyt małej ilości surowców – zapobiegnie im. Jeśli kłopot pojawi się w późniejszym etapie, np. partia produktów będzie wadliwa, to o wiele łatwiej i szybciej będzie go rozwiązać dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, zbierającemu dane o wszystkich towarach. To bardzo ważna cecha, która szczególnie przydaje się m.in. w branży spożywczej, rolnej czy farmaceutycznej. Dostęp do tych informacji z każdego miejsca i o każdej porze zapewnia kadrze zarządzającej wygodę i elastyczność pracy. 

Wykorzystanie narzędzi Przemysłu 4.0 może pomóc firmom produkcyjnym w zaoszczędzeniu pieniędzy poprzez eliminację błędów, optymalizację zużycia surowców oraz obniżenie kosztów produkcji.

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją powinny być dostosowane do warunków firmy. Tak, aby efektywnie wspierać proces wytwórczy. Istnieją różne rodzaje oprogramowania spełniające ten cel. Czym się charakteryzują?

Poniższa tabela przedstawia charakterystykę każdego z systemów:

 Rozwiązanie  Charakterystyka
System MES
 • System do zarządzania produkcją, powstały na bazie systemu MRP.
 • Służy do organizowania, obsługiwania oraz nadzorowania procesów w hali produkcyjnej.
 • Gromadzi szczegółowe dane dotyczące produkcji – maszyn, partii, towaru, jakości procesów.
System MRP
 • System do planowania zapotrzebowania materiałowego.
 • Może istnieć niezależnie od ERP.
 • Wykorzystuje się go w zarządzaniu zapasami oraz planowaniu produkcji.
System ERP
 • System zarządzający wieloma obszarami przedsiębiorstwa. 
 • Może zawierać moduły dotyczące produkcji, ale również kadr, księgowości, handlu czy obiegu dokumentów.
 • Może posiadać MRP i MES jako moduły.

Jak widać, systemy te mają dość podobne działanie. Posiadają jednak subtelne różnice. Na który warto się zdecydować? MES specjalizuje się w zarządzaniu, organizowaniu i nadzorowaniu procesów zachodzących podczas produkcji. MRP jest lepszym wyborem, jeśli skupiasz się na planowaniu zapotrzebowania na surowce. Z kolei szukając rozwiązania, które będzie wykonywało wszystkie te zadania, lub ich część, jednocześnie integrując wiele różnych obszarów firmy (na przykład dział sprzedaży z produkcją i księgowością), rozważ wdrożenie systemu ERP.

Funkcje nowoczesnych systemów zarządzania produkcją

Jak działają funkcje nowoczesnych systemów zarządzania produkcją? W dużym skrócie – optymalizują one pracę w całej organizacji. Dlatego oprogramowanie powinno umożliwiać reagowanie na wszelkie zmiany w czasie rzeczywistym. Wyobraź sobie, że w trakcie produkcji okazuje się, że zamówiono zbyt małą ilość surowca. System zawczasu wykryje niski poziom materiałów i automatycznie złoży na nie zamówienie – tak, aby dostawa dotarła, zanim półprodukty się wyczerpią. Dzięki temu proces wytwórczy nie zostanie przerwany, a więc data zakończenia zlecenia nie ulegnie zmianie – klient otrzyma je na czas. 

Stosowanie oprogramowania z elementami Business Intelligence ułatwia analizowanie informacji ze wszystkich obszarów przedsiębiorstwa. Ta funkcja ma na celu wsparcie podejmowania decyzji strategicznych i tworzenia planów rozwojowych organizacji. Dane przedstawione są w wygodny sposób w formie przejrzystych wizualnie wykresów i zestawień. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na analizowanie liczb, a przeznacza się go na ważniejsze czynności – np. kierowanie firmą, halą produkcyjną oraz magazynem. Co więcej, nowoczesne systemy zarządzania produkcją dają możliwość operowania nimi w sposób zdalny. Ta cecha przydaje się w obecnych czasach, kiedy wiele osób decyduje się na pracę z domu. 

Rozwiązania zarządzające produkcją, dzięki integracji ze wszystkimi procesami, pomagają utrzymać 100% kontroli nad wytwarzaniem towaru. Dzięki automatyzacji wielu powtarzalnych czynności pracownicy mogą wykonać więcej zadań w ciągu tego samego czasu. Nie trzeba wtedy zatrudniać dodatkowych osób, a zaoszczędzone fundusze możesz przeznaczyć np. na rozwój produktu.

Podsumowanie

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją to obecnie znak rozpoznawczy firm z tej branży, które stawiają na innowacyjność i wysoką wydajność procesów. Chcąc zoptymalizować działanie przedsiębiorstwa, warto wybrać rozwiązanie, które odpowiednio wesprze problematyczne obszary. Znając różnicę pomiędzy wcześniej wymienionymi oprogramowaniami, można przystępować do pierwszego etapu wdrożenia nowego systemu, jakim jest wyznaczenie celów biznesowych.