Jak działa system WMS dla dystrybucji armatury i jakie korzyści przynosi?


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób działa system WMS dla dystrybucji armatury?
  2. Jakich korzyści możesz się spodziewać wdrażając system WMS dla branży dystrybucji armatury?

Jak działa system WMS dla dystrybucji armatury i jakie korzyści przynosi?

Przedsiębiorstwa zajmujące się hurtową sprzedażą armatury spotykają się z licznymi wyzwaniami, charakterystycznymi dla branży. Szybka i bezbłędna kompletacja to jedno z największych wyzwań, z którymi mierzą się zarządzający magazynami firm dystrybucyjnych.  Do równie istotnych należy sprawne zarządzanie kompletami asortymentowymi. Jakie jeszcze wyzwania czekają na firmy zajmujące się dystrybucją armatury? W jaki sposób system WMS pomaga zwiększać wydajność pracy i podnosić jakość realizowanych zamówień? Na te pytania odpowiadam w poniższym artykule.

Jak działa system WMS dla dystrybucji armatury?

System WMS to inteligentne oprogramowanie, które pomaga w jak najefektywniejszym wykorzystywaniu powierzchni magazynu. Pomaga zwiększyć wydajność pracy dzięki takiemu rozlokowaniu produktów, aby zapewnić do nich łatwy dostęp. Kierownik magazynu nie musi zajmować się zarządzaniem zleceniami, ponieważ rozwiązanie WMS automatyzuje najważniejsze procesy. Czas realizacji zamówień jest krótszy, co pozytywnie wpływa na końcowego klienta.

Korzyści z wdrożenia systemu WMS dla branży dystrybucji armatury

Wdrożenie systemu WMS w firmie z branży dystrybucji armatury sanitarnej wiąże się z wieloma korzyściami. Poniżej przybliżę najważniejsze z nich.

Multipicking

System WMS, który działa w modelu multipickingu, jest w stanie zrealizować nieograniczoną liczbę zamówień, które są kompletowane przez magazynierów w jednym czasie. Aby skrócić czas zbierania towaru, oprogramowanie dobiera zlecenia do obsługi na podstawie określonych reguł, np. taka sama lokacja, ten sam regał. Dzięki temu firma jest w stanie skompletować i spakować więcej paczek, które szybciej trafią do klientów. 

Zoptymalizowanie wykorzystania powierzchni magazynowej

System WMS dedykowany dystrybutorom armatury pozwala na optymalizację powierzchni w magazynie w taki sposób, aby zamówienia realizowane były płynniej i szybciej – magazynierzy przebywają najkrótszą i najłatwiejszą trasę do odbioru produktów potrzebnych do realizacji zamówienia. Dzięki temu błędy redukowane są do minimum – pracownicy nie muszą szukać towarów, ani uczyć się zakresu produktów w magazynie na pamięć.  

Asortyment w branży dystrybucji armatury często składa się z wielu części. Na przykład kabina prysznicowa składa się z drzwi, baterii, brodziku i ścianki. System pozwala na zarządzanie kompletami w sposób sprawny, aby nie pominąć żadnego z ich elementów. W zależności od sezonowości obrotu jest też w stanie wygenerować zlecenie przesunięć tak, by towar stał we właściwym miejscu. Jednak w zależności od potrzeby, może też wprowadzić oznaczenie, które sprawi, że towar nie zmieni miejsca w magazynie i będzie przypisany do danej lokalizacji na stałe. Dzięki temu łatwiej zarządzać zestawami, które związane są z limitowanymi lub sezonowymi kolekcjami i oddzielić je od tych, które występują w stałej ofercie firmy. 

Usprawnienie inwentaryzacji

System WMS w branży dystrybucji armatury umożliwia korektę błędnych stanów magazynowych na bieżąco, a także przeprowadzenie inwentaryzacji okresowej w magazynie, bez wstrzymywania procesu przyjmowania i wydawania towaru. Dzięki temu możliwe jest wyłapywanie ewentualnych pomyłek w trakcie wydawania towaru. 

Cząstkowa inwentaryzacja magazynu to kolejna opcja dostępna w rozwiązaniu WMS. Polega na wyłączeniu danego asortymentu, partii lub dostawy na określony czas, i od razu po zakończeniu weryfikacji udostępnia lokalizację do obrotu. 

Uproszczenie obsługi dużych zleceń

System WMS przeznaczony dla przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją armatury umożliwia także obsługę dużych zamówień w prosty sposób. Wielopozycyjne zlecenia dzielone są na mniejsze, przez co są realizowane szybciej – przez kilku pracowników jednocześnie. Efektem jest przyspieszenie procesu pakowania takiego zamówienia i skrócenie czasu jego realizacji.

Takie rozwiązanie sprawdza się m.in. w przypadku, gdy firma współpracuje z sieciami handlowymi. Sprawna i szybka obsługa takiego klienta to spore wyzwanie, z którym najlepiej poradzi sobie dedykowany system WMS. 

Przykład wykorzystania systemu WMS w dystrybucji armatury

Dzięki rozwiązaniom optymalizującym pracę magazynu jeden z naszych klientów – firma Novoterm, w której wdrożyliśmy system WMS i zintegrowaliśmy go z systemem ERP, uzyskała aż 42% wzrostu przychodów w ciągu roku po wdrożeniu. Bez zatrudniania nowych pracowników wysyła o 30% więcej zamówień, niż przed wdrożeniem, a wymiana danych między firmą a klientami i partnerami, odbywa się w 100% w sposób zautomatyzowany. 

Podsumowanie

System WMS dla dystrybucji armatury pozwala nie tylko na optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej i przyspieszenie kompletacji zamówień. Pomaga też w automatyzacji procesu ich obsługi, dzięki czemu firma jest w stanie zwiększyć liczbę realizowanych zleceń bez konieczności zatrudnienia nowych pracowników, a praca w magazynie zostaje zoptymalizowana.