Poznaj korzyści biznesowe w obszarze Raportowanie i analizy

Hurtownia danych do celów analitycznych

W przypadku zaawansowanych projektów, rozbudowanych instalacji i dużej liczby użytkowników przeprowadzanie analiz na głównej (produkcyjnej) bazie danych nie jest efektywnym rozwiązaniem. W większych organizacjach takie analizy generują obciążenie zaburzające bieżącą pracę operacyjną. W takich przypadkach rekomendujemy wykorzystanie indywidualnej hurtowni danych, czyli odpowiednio skonfigurowanej, dodatkowej bazy danych przeznaczonej wyłącznie do celów analitycznych. Controlling w firmie działającej w dużej skali musi być zorganizowany w zindywidualizowany sposób.

Hurtownia danych wyposażona jest w reguły synchronizacji danych z bazą produkcyjną systemu Teneum X. Dzięki temu, że jest ona stworzona na silnikach bazodanowych Microsoft SQL, wykorzystanie popularnych narzędzi BI jest proste i naturalne, ponieważ rozwiązania działają w tych samych środowiskach. Środowisko produkcyjne, na na którym działa firma, nie przechowuje zbędnych danych (np. historycznych poziomów stanów towarów każdego dnia) w celu zwiększenia wydajności operacyjnej. Hurtownia danych gromadzi wszelkie tego typu informacje, co pozwala na błyskawiczne pozyskanie potrzebnych w danym momencie danych, bez konieczności wykonywania przeliczeń.

Dlaczego dodatkowa baza danych?

Dedykowana baza danych do celów analitycznych pozwala mieć pewność, że wszelkie działania na zgromadzonych danych nie wpłyną na bieżące działanie przedsiębiorstwa. baza produkcyjna nie będzie obciążona procesami analitycznymi. Z kolei baza stworzona specjalnie na potrzeby hurtowni danych sprawi, że wszelkie analizy będą mogły być przeprowadzane szybko i efektywnie. Wydajność procesów operacyjnych jest w tym modelu zupełnie odseparowana od analityki, co zapewnia bezpieczeństwo.

Kiedy warto korzystać z dedykowanej bazy danych do analiz?

Baza danych do celów analitycznych powinna powstać w przedsiębiorstwach, które przetwarzają duże zbiory danych. W każdej firmie, która działa w dużej lub szybko rozwijającej się skali gromadzone dane stanowią ogromne zbiory. System ERP z założenia wspiera wykonywanie czynności operacyjnych, na bieżąco korzystając z tych informacji i tworząc nowe. Aby korzystać z zebranych informacji w celach analitycznych potrzebna jest dedykowana baza danych, która w żaden sposób nie zakłóci ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa i efektywności procesów.

 

 

Umów się na rozmowę z konsultantem biznesowym.

Paweł Forystek

New Business Development Manager