Poznaj korzyści biznesowe w obszarze Zarządzanie personelem

Rozliczanie czasu pracy w systemie ERP

System płacowo-kadrowy jest wyposażony w moduł RCP – rozliczanie czasu pracy. To rozbudowana funkcjonalność modułu, poszerzona o obsługę urządzeń przeznaczonych do rejestrowania czasu pracy, czytniki elektroniczne obsługiwane przez karty lub breloczki zbliżeniowe. Zastosowanie modułu umożliwia większą kontrolę nad spóźnieniami i wcześniejszymi wyjściami z pracy, co daje pracodawcy wgląd w rzeczywisty czas pracy. Dzięki temu obsługa kadrowo płacowa przebiega płynnie, a rozliczanie czasu pracy jest uproszczone i zautomatyzowane.

Jak działa rozliczanie czasu pracy w systemie ERP?

Rejestrowanie czasu pracy w systemie ERP może odbywać się ręcznie lub w sposób zautomatyzowany. Druga opcja wymaga integracji systemu z narzędziem zbierającym dane np. z kart magnetycznych pracowników. Oba modele rejestracji sprawiają, że wszystkie dane dotyczące przepracowanych w miesiącu dni, zmian i godzin lądują w systemie ERP. Rozliczanie czasu pracy odbywa się na podstawie raportowanych danych, zgodnie z przyjętymi regułami, stawkami, sposobami rozliczania pracy zmianowej etc.

Korzyści z rozliczania czasu pracy w systemie kadrowo-płacowym

Jakie korzyści biznesowe płyną z rozliczania czasu pracy w systemie kadrowo-płacowym?

  • większa efektywność pracy – zarówno kierownicy zespołów, jak i poszczególni pracownicy mają bieżący wgląd do rozliczeń czasu pracy, co pozytywnie wpływa na efektywność codziennego działania,
  • wyeliminowanie błędów – dane wprowadzane do systemu są weryfikowane przez odpowiednie mechanizmy i przetwarzane automatycznie, dzięki czemu wpływ czynnika ludzkiego jest zredukowany,
  • oszczędność czasu – automatyzacja procesu rozliczania czasu pracy pozwala zredukować czas potrzebny na ręczne obsługiwanie procesu,
  • uproszczenie komunikacji – zarówno pracownicy, jak i pracodawca, mają łatwy dostęp do danych dotyczących rozliczania czasu pracy,
  • dostęp do danych historycznych – rozwiązanie przechowuje informacje na temat rozliczonych okresów, dzięki czemu zawsze istnieje możliwość powrotu do nich i przeanalizowania w wymaganym w konkretnym momencie kontekście.

Automatyzacja rozliczania czasu pracy

Odpowiednio skonfigurowane algorytmy, działające na podstawie ustalonych zasad i reguł rozliczeń sprawiają, że proces odbywa się w pełni automatycznie. Funkcja ta jest niezwykle istotna zwłaszcza dla przedsiębiorstw, które zatrudniają pracowników w różnych modelach współpracy oraz w ramach pracy zmianowej, nocnej czy świątecznej. Wszystkie zasady rozliczeń wynikające z poszczególnych modeli rozliczania czasu pracy są uwzględnione, dzięki czemu pracownicy mogą zaoszczędzić długie godziny potrzebne do przeprowadzenia samodzielnych obliczeń.

Generowanie raportów z czasem pracy

Moduł umożliwia generowanie raportów z czasem pracy poszczególnych pracowników. Dane można porównać z analogicznym okresem z przeszłości, jak i z danymi z innych zespołów czy działów. Takie rozwiązanie pozwala oceniać i analizować efektywność pracy oraz wyciągać wnioski, pozwalające na usprawnianie procesów operacyjnych.

Rozliczanie czasu pracy jako część systemu ERP

Moduł rozliczania czasu pracy jest integralną częścią systemu ERP. Dzięki temu, jeśli na potrzeby rozliczeń wymagane jest przetworzenie danych z innego obszaru biznesowego, np. obszaru sprzedaży czy produkcji, czynność ta może zostać wykonana szybko i intuicyjnie. Nie ma potrzeby ręcznego przenoszenia danych czy uwspólniania informacji – wszystkie dane są dostępne w jednym rozwiązaniu.

Umów się na rozmowę z konsultantem biznesowym.

Piotr Krupiarz

Menadżer ds. rozwoju biznesu