Automatyczny magazyn – od automatyzacji transportu do w pełni zautomatyzowanych obiektów

Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że automatyzacja magazynów zyskuje na wartości. Dzięki niej możliwe jest zwiększenie wydajności procesów bez konieczności poszerzania kadry czy rozszerzania powierzchni składowania. O inteligentnych systemach zarządzania pisaliśmy w tym artykule. Teraz skupimy się na urządzeniach automatycznych i systemach automatyki magazynowej. Jaką skalę automatyzacji wybrać, aby osiągnąć najwyższy wzrost z inwestycji? 

Jaka powinna być skala automatyzacji?

To, w jakiej skali opłaca się wykorzystać automatykę, zależy od powtarzalności produktów i procesów zachodzących w magazynie. Jeśli asortyment jest ustandaryzowany, a zamówienia jednorodne, to automatyzacja procesów magazynowych jest prosta. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku niestandardowych produktów lub skomplikowanych procesów związanych z ich obsługą. 

Asortyment występujący w różnych wariantach gabarytowych i kolorystycznych, zamówienia wielopozycyjne i mało powtarzalne – oddanie całościowej obsługi procesów w takim magazynie urządzeniom automatycznym i algorytmom jest bardzo trudne. Jednak automatyzacja wybranych procesów może przynieść istotne usprawnienia. W zależności od struktury zamówień, ich ilości i częstotliwości, liczby aktywnych SKU, infrastruktury i powierzchni posiadanego magazynu (lub magazynu w budowie) opłacalne jest wdrożenie różnej skali rozwiązań. Jak wybrać zakres, w którym automatyzacja będzie najbardziej opłacalna?

Automatyzacja prostych procesów

Podstawowym poziomem automatyzacji jest wykorzystanie systemu WMS połączonego ze skanerami mobilnymi. Obecnie jest to standard wykorzystywany w większości magazynów. W każdej firmie przyniesie on zwrot z inwestycji, usprawni procesy, przyspieszy realizację zleceń.

Kolejnym krokiem w automatyzacji magazynu jest optymalizacja transportu wewnętrznego za pomocą przenośników rolkowych i taśmowych oraz wózków samojezdnych. Integracja takich rozwiązań z nadrzędnym systemem zarządzania magazynem WMS pozwala na bezobsługowe dostarczanie towaru we wskazane miejsce (np. strefę pakowania) lub jego odbieranie w odpowiednim czasie, wynikających z poleceń generowanych przez WMS.

Automatyczne regały i sortery

Po automatyzacji transportu wewnątrzmagazynowego, kolejnym poziomem inwestycji może być wdrożenie automatycznych regałów składowania, sortowania albo tzw. systemów “towar do człowieka”. Dzięki różnym metodom składowania w zautomatyzowanych regałach w zakresie głębokości (palety i pojemniki: double depp, triple-deep, quadruple-deep) zdecydowanie zmniejsza się ilość korytarzy dostępowych i ich głębokość. Regały przesuwne i przejezdne pozwalają uzyskać dostęp do towarów bez ingerencji człowieka.

Sortery to urządzenia wykorzystywane procesie kompletacji dwustopniowej. Jej założeniem jest zbieranie z magazynu towaru na potrzeby wielu zamówień jednocześnie (aby przyspieszyć czas zbiórki) jest towar stanowiący sumę wielu zamówień (w celu zminimalizowania kosztów wyciągnięcia tego towaru), a następnie rozsortowywanie towarów na poszczególne zlecenia. Możemy wyróżnić m.in. sortery zrzutowe (bombay sorter) i kołowe (ringsorter).

Pełna automatyzacja i skalowalne metody

W pełni zautomatyzowane magazyny to zdecydowanie najbardziej zaawansowane rozwiązania. Ich założeniem jest składowanie oraz wyciąganie towarów z regałów bez angażowania człowieka i dostarczanie towaru do stacji przeładunkowych i/lub kompletacyjnych. Automatyczne hale to jednak nie jedyny kierunek rozwoju rynku automatyki magazynowej. Producenci dostarczają coraz to nowe rozwiązania, które mają nie tylko zwiększać efektywność pracy i optymalizować wykorzystanie powierzchni, ale również być bardziej ekonomicznie dostępne. Przykładem takich rozwiązań jest wykorzystanie wózków LOW-PAD – AGV w połączeniu z automatycznymi regałami do szybkiej zbiórki towarów i ich dostarczania do stacji kompletacji. Wdrożenie tego rozwiązania jest stosunkowo tanie w porównaniu do dostępnych dotychczas na rynku urządzeń. Jego ogromną zaletą jest również skalowalność i elastyczność – zarówno regały, jak i wózki można swobodnie rozbudowywać, a czas implementacji kolejnych elementów jest bardzo krótki.

Jak wybrać proces, który opłaca się zautomatyzować?

W procesie automatyzacji magazynu występują dwa główne podejścia. Jedno to tzw. total automation, czyli automatyzacja całego magazynu i wszystkich możliwych procesów. Wówczas opłacalność liczymy spoglądając z góry: manualna obsługa procesów w magazynie kosztowała nas X, w ich zautomatyzowanie zainwestowaliśmy Y i dzięki temu mamy oszczędności na poziomie Z.

Drugie podejście to tzw. smart automation: patrzymy na procesy magazynowe i stwierdzamy, które opłaca się nam zautomatyzować, a które potencjalnie nie. Oceniamy, w które procesy zaangażowana jest duża liczba pracowników i mają one jednocześnie charakter powtarzalny. To właśnie ich automatyzacja przyniesie największe korzyści przy najmniejszych możliwych nakładach.

Komentarze (0)

Polecane artykuły

bg Logistyka - WMS

Korzyści z wdrożenia systemu WMS w firmie

System WMS to Magazynowy System Informatyczny, czyli program służący do zarządzania magazynem. Często stanowi on jeden z modułów systemu ERP.

bg Logistyka - WMS

Co system WMS może zrobić dla Twojego biznesu? – 10 korzyści wdrożeń w firmach naszych Klientów

Standardowe rozwiązanie WMS pomaga usprawnić pracę, wyeliminować żmudne czynności i pomyłki. Jakie korzyści biznesowe płyną z wdrożenia rozwiązań WMS? Przygotowaliśmy przegląd 10 efektów, które nasi Klienci osiągnęli w swoich firmach dzięki rozwiązaniom WMS.

bg Logistyka - WMS

automatyzacja, system WMS, systemy magazynowe wms,

Optymalizacja procesów magazynowych w logistyce – kluczowe aspekty automatyzacji.

Transformacja technologiczna sprawiła, że automatyzacja procesów magazynowych staje się koniecznością.

bg Logistyka - WMS

system WMS, systemy magazynowe wms,

System WMS – co to takiego i ile kosztuje?

WMS to system informatyczny służący do zarządzania pracą w magazynie. Właściwie dobrany może znacząco przyczynić się do zwiększenia wydajności pracy.

bg Logistyka - WMS

Obsługa zwrotów i multipicking w systemie WMS

Inteligentne rozwiązania zarządzania magazynem są stale optymalizowane i doskonalone. Wszystko po to, aby zawarte w nich algorytmy i reguły pozwalały systematyczne podnosić efektywność procesów, dążąc do ich perfekcyjnej organizacji.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIŻĄCO.