Automatyczny magazyn – od automatyzacji transportu do w pełni zautomatyzowanych obiektów

Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że automatyzacja magazynów zyskuje na wartości. Dzięki niej możliwe jest zwiększenie wydajności procesów bez konieczności poszerzania kadry czy rozszerzania powierzchni składowania. O inteligentnych systemach zarządzania pisaliśmy w tym artykule. Teraz skupimy się na urządzeniach automatycznych i systemach automatyki magazynowej. Jaką skalę automatyzacji wybrać, aby osiągnąć najwyższy wzrost z inwestycji? 

Jaka powinna być skala automatyzacji?

To, w jakiej skali opłaca się wykorzystać automatykę, zależy od powtarzalności produktów i procesów zachodzących w magazynie. Jeśli asortyment jest ustandaryzowany, a zamówienia jednorodne, to automatyzacja procesów magazynowych jest prosta. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku niestandardowych produktów lub skomplikowanych procesów związanych z ich obsługą. 

Asortyment występujący w różnych wariantach gabarytowych i kolorystycznych, zamówienia wielopozycyjne i mało powtarzalne – oddanie całościowej obsługi procesów w takim magazynie urządzeniom automatycznym i algorytmom jest bardzo trudne. Jednak automatyzacja wybranych procesów może przynieść istotne usprawnienia. W zależności od struktury zamówień, ich ilości i częstotliwości, liczby aktywnych SKU, infrastruktury i powierzchni posiadanego magazynu (lub magazynu w budowie) opłacalne jest wdrożenie różnej skali rozwiązań. Jak wybrać zakres, w którym automatyzacja będzie najbardziej opłacalna?

Automatyzacja prostych procesów

Podstawowym poziomem automatyzacji jest wykorzystanie systemu WMS połączonego ze skanerami mobilnymi. Obecnie jest to standard wykorzystywany w większości magazynów. W każdej firmie przyniesie on zwrot z inwestycji, usprawni procesy, przyspieszy realizację zleceń.

Kolejnym krokiem w automatyzacji magazynu jest optymalizacja transportu wewnętrznego za pomocą przenośników rolkowych i taśmowych oraz wózków samojezdnych. Integracja takich rozwiązań z nadrzędnym systemem zarządzania magazynem WMS pozwala na bezobsługowe dostarczanie towaru we wskazane miejsce (np. strefę pakowania) lub jego odbieranie w odpowiednim czasie, wynikających z poleceń generowanych przez WMS.

Automatyczne regały i sortery

Po automatyzacji transportu wewnątrzmagazynowego, kolejnym poziomem inwestycji może być wdrożenie automatycznych regałów składowania, sortowania albo tzw. systemów “towar do człowieka”. Dzięki różnym metodom składowania w zautomatyzowanych regałach w zakresie głębokości (palety i pojemniki: double depp, triple-deep, quadruple-deep) zdecydowanie zmniejsza się ilość korytarzy dostępowych i ich głębokość. Regały przesuwne i przejezdne pozwalają uzyskać dostęp do towarów bez ingerencji człowieka.

Sortery to urządzenia wykorzystywane procesie kompletacji dwustopniowej. Jej założeniem jest zbieranie z magazynu towaru na potrzeby wielu zamówień jednocześnie (aby przyspieszyć czas zbiórki) jest towar stanowiący sumę wielu zamówień (w celu zminimalizowania kosztów wyciągnięcia tego towaru), a następnie rozsortowywanie towarów na poszczególne zlecenia. Możemy wyróżnić m.in. sortery zrzutowe (bombay sorter) i kołowe (ringsorter).

Pełna automatyzacja i skalowalne metody

W pełni zautomatyzowane magazyny to zdecydowanie najbardziej zaawansowane rozwiązania. Ich założeniem jest składowanie oraz wyciąganie towarów z regałów bez angażowania człowieka i dostarczanie towaru do stacji przeładunkowych i/lub kompletacyjnych. Automatyczne hale to jednak nie jedyny kierunek rozwoju rynku automatyki magazynowej. Producenci dostarczają coraz to nowe rozwiązania, które mają nie tylko zwiększać efektywność pracy i optymalizować wykorzystanie powierzchni, ale również być bardziej ekonomicznie dostępne. Przykładem takich rozwiązania jest wykorzystanie wózków LOW-PAD – AGV w połączeniu z automatycznymi regałami do szybkiej zbiórki towarów i ich dostarczania do stacji kompletacji. Wdrożenie tego rozwiązania jest stosunkowo tanie w porównaniu do dostępnych dotychczas na rynku urządzeń. Jego ogromną zaletą jest również skalowalność i elastyczność – zarówno regały, jak i wózki można swobodnie rozbudowywać, a czas implementacji kolejnych elementów jest bardzo krótki.

Jak wybrać proces, który opłaca się zautomatyzować?

W procesie automatyzacji magazynu występują dwa główne podejścia. Jedno to tzw. total automation, czyli automatyzacja całego magazynu i wszystkich możliwych procesów. Wówczas opłacalność liczymy spoglądając z góry: manualna obsługa procesów w magazynie kosztowała nas X, w ich zautomatyzowanie zainwestowaliśmy Y i dzięki temu mamy oszczędności na poziomie Z.

Drugie podejście to tzw. smart automation: patrzymy na procesy magazynowe i stwierdzamy, które opłaca się nam zautomatyzować, a które potencjalnie nie. Oceniamy, w które procesy zaangażowana jest duża liczba pracowników i mają one jednocześnie charakter powtarzalny. To właśnie ich automatyzacja przyniesie największe korzyści przy najmniejszych możliwych nakładach.

Komentarze (0)

Polecane artykuły

bg Logistyka - WMS

Obsługa zwrotów i multipicking w systemie WMS

Inteligentne rozwiązania zarządzania magazynem są stale optymalizowane i doskonalone. Wszystko po to, aby zawarte w nich algorytmy i reguły pozwalały systematyczne podnosić efektywność procesów, dążąc do ich perfekcyjnej organizacji.

bg Logistyka - WMS

WMS,

System WMS w magazynie części zamiennych

Zapewnianie stałej dostępności części zamiennych na potrzeby usług serwisowych i reklamacyjnych i możliwość pełnej identyfikacji każdej, najdrobniejszej sztuki to wyzwanie w firmach handlowych. Jaka jest specyfika magazynu części zamiennych i jakie niestandardowe procesy zachodzą w jego obrębie?

bg Logistyka - WMS

automatyzacja, system WMS,

System WMS - jakie rozwiązanie wybrać?

System WMS ma za zadanie podniesienie efektywności pracy, zwiększenie wydajności magazynu i wysoką automatyzację procesów, aby sprostać oczekiwania klientów. Jak wybrać system WMS, który spełni te wymagania?

bg Logistyka - WMS

systemy magazynowe wms, WMS,

Automatyka magazynowa, czyli jak zwiększyć wydajność

Wyobraźmy sobie dużą firmę dystrybucyjną. Ma nowo otwarty magazyn, dwa razy większy od poprzedniego. Obroty stale wzrastają. Wymarzona sytuacja? Niekoniecznie.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIŻĄCO.