System ERP – jak zwiększa efektywność?
Wycieczka po firmie, która wdrożyła cyfryzację procesów biznesowych.
Lean manufacturing, nazywany również lean production, to gospodarowanie zasobami produkcji w oszczędny sposób. Celem tej metody jest m.in. optymalne zarządzanie surowcami, zwiększenie efektywności obsługi zamówień, zwiększenie produktywności i zmniejszenie kosztów wyprodukowania asortymentu. Efektem często jest znaczna poprawa sytuacji finansowej. Pierwotną koncepcję lean manufacturingu wynalazła Toyota. Opracowała ją jako System Produkcyjny Toyoty, przyczyniający się do wyeliminowania marnotrawstwa przy maksymalizacji wartości dla klienta. Osiągnięcia przedsiębiorstwa sprawiły, że metoda stała się popularna, a wiele organizacji przejęło ją i dopasowało do własnych procesów. Jej skuteczność zachęca firmy do stosowania jej pięciu podstawowych zasad. Są nimi:
Aby założenia lean manufacturingu, związane z niwelowaniem marnotrawstwa w firmie zadziałały, należy wdrożyć w przedsiębiorstwie wiele zmian. Przede wszystkim organizacja pracy w taki sposób, aby utrzymywać mało zapasów. Serie produkcyjne powinny być wytwarzane na czas, w niewielkich ilościach – według potrzeb klientów. Zamiast naprawiać błędy, warto im zapobiegać – częste kontrole maszyn i procesów to podstawa, aby metoda lean manufacturingu działała. W tym z kolei przyda się praca zespołowa z doświadczonymi operatorami maszyn, którzy zauważą problem, zanim się rozwinie. Takie praktyki warto wspierać oprogramowaniem ERP. Pomoże on w monitorowaniu stanu zapasów i wychwyci wszelkie odchyły w produkcji dzięki bieżącej analizie.
System ERP to nie jedyne wsparcie, z jakiego możesz skorzystać. Narzędzia lean manufacturing to także m.in.:
Lean manufacturing znacznie różni się od tradycyjnego podejścia do produkcji. Dążenie do znacznego zmniejszenia zapasów surowca. Angażowanie całego personelu zatrudnionego w firmie do wdrożenia procesów usprawniających. Implementacja ciągłego przepływu, zamiast produkowania dużych partii. Wszystkie te działania prowadzą do wyeliminowania marnotrawstwa materiałów, czasu i zasobów finansowych. Niełatwo jest wdrożyć takie podejście w organizacji, ale jeśli się na to zdecydujesz, możesz wiele na tym zyskać. O korzyściach wynikających z implementacji opowiadam w dalszej części artykułu.
Jeśli zastanawiasz się, czy opłaca Ci się wdrożyć lean manufacturing w firmie, to warto porównać korzyści, które możesz osiągnąć, z tym, jak obecnie działa Twoja organizacja.
Co możesz osiągnąć, implementując ten model?
W niektórych materiałach, które możesz znaleźć w internecie, zamiennie stosuje się wyrażenia: lean manufacturing, lean production i lean management. Jednak każde z nich ma inne znaczenie i warto o tym pamiętać. Pierwsze dwa z nich wyjaśniłam już w powyższym artykule, z kolei lean management to system zarządzania przedsiębiorstwem. Stosowany jest również poza branżą produkcji.
Lean manufacturing to skuteczny system, który warto wykorzystać w produkcji. Różni się od tradycyjnego podejścia, dlatego nie każda organizacja może na nim skorzystać. Jednak nie bez powodu jest ono tak popularne na całym świecie. Być może to właśnie lean może pomóc Twojemu przedsiębiorstwu osiągnąć poprawę na wielu polach.
Dowiedz się, jak wdrożyć lean manufacturing: https://sente.pl/blog/lean-manufacturing/
Skontaktujemy się z Tobą bezpośrednio aby odpowiedzieć na pytanie.
Powrót do Bloga