System ERP – jak zwiększa efektywność?
Wycieczka po firmie, która wdrożyła cyfryzację procesów biznesowych.
Współczesne firmy produkcyjne są coraz bardziej świadome tego, jak wielką rolę logistyka zaopatrzenia odgrywa w dzisiejszych czasach. Planowanie potrzeb materiałowych jest tak naprawdę początkiem łańcucha logistycznego, który decyduje o tym jak będą przebiegały jego kolejne etapy.
W poniższym artykule zostały udzielone odpowiedzi na pytania takie jak:
Planowanie potrzeb materiałowych to nic innego jak zbiór procesów, który umożliwia przygotowanie odpowiednich rezerw materiałowych. Wiedza na ten temat opiera się na informacji o stanach magazynowych, stanach zamówień w toku oraz planu produkcji. Proces ten ma na celu obliczyć dokładną ilość materiałów i terminy dostaw w taki sposób, by podołać zmieniającemu się popytowi na produkty.
Planowanie potrzeb materiałowych ma na celu zapewnienie takiej ilości surowców i materiałów, by możliwa była realizacja planowanej produkcji i dostawy do klienta. W czym jednak tkwi trudność? By móc tego dokonać trzeba pamiętać o zapewnieniu możliwie jak najniższego poziomu zapasów, tworzeniu efektywnych harmonogramów dostaw oraz czynności montażowych. Taki plan zapewni przedsiębiorstwu produkcyjnemu zmniejszenie nakładów finansowych, a także pomoże określić dokładne ramy czasu trwania dostaw surowców i półsurowców. Co więcej, przyczyni się do szybszego reagowania na zmiany zachodzące w otoczeniu, a przede wszystkim pomoże przy lepszym kontrolowaniu realizacji poszczególnych etapów produkcji.
Aby planowanie potrzeb materiałowych funkcjonowało prawidłowo, podstawowym czynnikiem jest ustalenie ilości koniecznych surowców w określonych ramach czasowych, które stanowią przełożenie nadrzędnego planu produkcji na zamówienia elementów i podzespołów wchodzących w skład struktury danego produktu.
Wyróżnia się trzy filary, na których opiera się cały system planowania potrzeb materiałowych, są to:
Połączenie ich w jedną, integralną całość z elementami takimi jak: lista materiałowa, planowanie wsteczne oraz rozbiór listy materiałowej umożliwia uzyskanie optymalnie funkcjonującego systemu planowania potrzeb.
Przedsiębiorstwa produkcyjne na co dzień borykają się z wieloma wyzwaniami, których rozwiązanie stanowi dla nich priorytetowe zadanie. Czego konkretnie dotyczą? Na jakie dokładnie problemy odpowiada planowanie potrzeb materiałowych?
Pomocy w tym zakresie powinny potrzebować firmy produkcyjne, w których istotnym elementem kosztowym procesu produkcyjnego są koszty zaopatrzenia i magazynowania. Jak już zostało to wcześniej wspomniane, efektywnie działający system pomaga w zmniejszenia wydatków na nadwyżki w zaopatrzeniu surowców. Przyczynia się to do planowania produkcji w taki sposób, by została wykorzystana maksymalna ilość towarów.
O systemie planowania potrzeb materiałowych powinny pomyśleć również firmy, które dostrzegają potrzebę doskonalenia procesów w obszarze zarządzania zapasami i które widzą potencjalne korzyści z udoskonalenia działań w tym obszarze. Rozwiązania wspierające planowanie potrzeb materiałowych, nie tylko przyczynią się do rozwiązania tego problemu, ale także nakierują organizację na właściwy tor w przyszłości.
Innymi, równie ważnymi wyzwaniami, którym musi stawić czoła branża produkcyjna, są:
Systemy ERP zajmują się planowaniem zasobów przedsiębiorstwa, a jednym z ich modułów jest planowanie potrzeb materiałowych w firmie produkcyjnej, czyli rozwiązanie MRP (ang. Material Requirements Planning)
Głównym zadaniem systemu MRP jest kontrola procesu produkcji firmy. Rozwiązanie analizuje i przetwarza wprowadzone informacje na temat zamówień i wielkości sprzedaży. Bazując na tych informacjach, moduł MRP planuje dostawy niezbędnych informacji oraz produkcję poszczególnych elementów koniecznych do otrzymania gotowego produktu.
Przy analizie system planowania potrzeb materiałowych pobiera informacje z trzech źródeł, którymi są:
Na ich podstawie, system generuje wynik w postaci planu produkcji dla poszczególnych elementów oraz zamówień, które w procesie produkcji wykorzystuje osoba odpowiedzialna za halę produkcyjną.
Planowanie potrzeb materiałowych to wyzwanie dla wielu firm produkcyjnych. Rozwiązania klasy ERP i MRP wspierają zarządzanie tym obszarem i pozwalają usprawnić procesy, zachodzące w jego ramach. Decyzję o tym, jaki system planowania potrzeb materiałowych sprawdzi się w konkretnym przedsiębiorstwie, zależy od zaawansowania wyzwań, z którymi firma mierzy się w tym obszarze.
Skontaktujemy się z Tobą bezpośrednio aby odpowiedzieć na pytanie.
Powrót do Bloga