System ERP – jak zwiększa efektywność?
Wycieczka po firmie, która wdrożyła cyfryzację procesów biznesowych.
W miniony wtorek, wystąpiłem w roli prelegenta na konferencji online #Logistyka w e-Commerce. W swoim wystąpieniu opowiadałem między innymi o roli systemów WMS w biznesach z branży sklepów internetowych. Pomyślałem, że ten temat może być również interesujący dla czytelników bloga. Zwłaszcza teraz, kiedy e-Commerce przeżywa klęskę urodzaju i optymalizacja procesów operacyjnych staje się jeszcze istotniejsza.
WMS, to oprogramowanie, które kompleksowo wspiera pracę magazynu. Pewnym paradygmatem systemu WMS jest jego możliwie jak najdokładniejsze odwzorowanie fizycznej natury magazynu w systemie informatycznym. A wszystko po to, by móc dokładnie sterować tymi procesami, a potem z łatwością prześledzić wszystkie operacje zachodzące na magazynie.
Rozwiązanie WMS, mimo szeregu niewątpliwych zalet i korzyści, które przynosi, nie jest dla wszystkich. Firmy z magazynem o powierzchni do 1 tysiąca m², posiadające stabilny i ograniczony zakres asortymentowy, których załoga magazynierów liczy do 8 pracowników, najprawdopodobniej poradzą sobie bez niego.
Jeżeli jednak:
System WMS zapewne okazać się ogromnym ułatwieniem i przynieść firmie znaczne korzyści.
Istnieją dwa rodzaje systemów WMS – każdy z nich cechuje się innym stopniem zaawansowania technologicznego. Dobranie właściwego (lub połączenie kilku funkcjonalności w jedno, spójne rozwiązanie) zależy od potrzeb firmy i jej magazynu.
System ewidencyjny zdecydowanie pomoże, jeśli firma do tej pory nie korzystała z WMS. Pozwoli zmniejszyć ilość błędów, przyspieszy odszukiwanie towaru na magazynie. Ale prawdopodobnie nie wykorzysta maksymalnie wszystkich mocy tkwiących w możliwościach wydajnościowych magazynów.
Znamy przypadki, że zmiana systemu WMS z ewidencyjnego na zarządzający daje dodatkowe 50-100% wydajności pracy magazynu jako całości. Im większy magazyn, tym prawdopodobnie korzyści z dobrego zarządzania procesami będą większe.
Systemy WMS to rozwiązania, z których korzystają właściwie firmy wszystkich branż. Jak zatem szukać takiego, który będzie pomocny dla przedsiębiorstwa e-Commerce? Przede wszystkim warto przyjrzeć się doświadczeniu operatorów, którzy oferują tego typu wdrożenia. Istnieje jednak kilka elementów, które musi posiadać rozwiązanie obsługujące magazyn e-sklepu. Zaliczyć do nich można:
Najkrócej mówiąc, rozwiązanie WMS ma za zadanie zwiększać efektywność magazynu. W jaki sposób? Powołam się na przykład jednego z wdrożeń zrealizowanych przez Sente. Przed implementacją systemu liczba linii na dobę wynosiła 1200, w magazynie pracowało 16 pracowników w ciągu doby, a ilość błędów oscylowała wokół 2-3%. Dzięki wprowadzeniu WMS zarządzajacego udało się zredukować liczbę pracowników do 12, zmniejszyć liczbę błędów do 0,5%, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności do 4000 linii na dobę.
WMS dla e-Commerce to narzędzie służące do zwiększania wydajności i sprawności firmy. Im większa skala, skomplikowanie i złożoność procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, tym zwrot z inwestycji w system będzie szybszy i bardziej zauważalny.
Ekspert z zakresu wdrażania systemów ERP i WMS oraz usprawniania i automatyzowania procesów biznesowych klientów. Specjalizuje się w procesach magazynowych oraz logistycznych.
Skontaktujemy się z Tobą bezpośrednio aby odpowiedzieć na pytanie.
Powrót do Bloga