Automatyzacja magazynu – dlaczego warto?


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest automatyzacja magazynu?
  2. Czy automatyzacja magazynu jest konieczna?
  3. Jakie zalety ma automatyzacja magazynu?
  4. Czy automatyzacja magazynu się opłaca?

Automatyzacja magazynu – dlaczego warto?

Automatyzacja magazynu to z jednej strony ogromna szansa na rozwój i nowe możliwości, z drugiej natomiast – duże wyzwanie. Na czym polega, czy jest konieczna i czy się opłaca? Jakich korzyści możesz spodziewać się, automatyzując magazyn w swojej firmie? Na te pytania odpowiadam w artykule poniżej.

Co to jest automatyzacja magazynu?

O automatyzacji magazynu można mówić wtedy, gdy większość procesów, które się w nim odbywają dzieje się bez lub z minimalną ingerencją pracowników. Dotyczy to operacji takich jak: przyjmowanie towarów z zewnątrz, transport i magazynowanie wewnątrz, komplementacja i przekazywanie do dalszej wysyłki. Za płynny przebieg wszystkich działań odpowiadają specjalistyczne maszyny i oprogramowanie informatyczne, m.in.: systemy WMS, regały, windy, linie transportowe. Rola pracowników magazynu sprowadza się w tym przypadku do nadzorowania pracy automatów i realizacji obowiązków, które muszą zostać wykonane manualnie.

Czy automatyzacja magazynu jest konieczna?

Automatyzacja magazynu to obecnie proces, który jest w zasadzie nieunikniony wśród przedsiębiorstw, które chcą pozostać konkurencyjne na rynku.

W przeszłości była przedsięwzięciem, które ze względu na swoją złożoność oraz koszt całego projektu była dostępna tylko dla największych przedsiębiorstw o najbardziej rozbudowanych procesach logistycznych. Obecnie automatyzacja magazynu może zostać wprowadzona w niemal każdej firmie – bez względu na jej rozmiar czy liczbę realizowanych dziennie operacji. Ponadto, w zależności od skali działania organizacji, jej celów i możliwości finansowych, działanie to może objąć całość procesów magazynowych, ich część lub nawet tylko jeden newralgiczny element.

Zalety automatyzacji magazynu

Automatyzacja magazynu wiąże się z wieloma korzyściami, bez względu na jego powierzchnię i to, czy w obiekcie obsługiwane są pojemniki, palety, czy inny typ ładunków. Na podstawie konkretnych case studies z wdrożeń, do jej najważniejszych zalet należą m.in.:

Warto wspomnieć również, że wszystkie z wymienionych korzyści poza wartością samą w sobie będą mieć także znaczący wpływ na obniżenie kosztów działalności firmy.

Czy automatyzacja magazynu się opłaca?

Automatyzacja magazynu to inwestycja, która zawsze powinna się opłacać. Jak się do niej przygotować, by tak było? Proces powinien być poprzedzony dokładnym określeniem, w jaki celu chcesz zautomatyzować swój magazyn. Skala takiego przedsięwzięcia może być różna i jej zakres powinien być dopasowany do celu. Jeśli zaczynasz z poziomu, na którym magazynierzy zbierają zamówienia z kartkami, samo wdrożenie systemu WMS radykalnie podniesie wydajność pracy i później będzie można ocenić, czy bardziej zaawansowane rozwiązania automatyczne (np. roboty lub systemy automatyki magazynowej) będą potrzebne.

To, jak duży będzie zwrot z tej inwestycji, zależy też od tego, jak powtarzalne procesy zachodzą w magazynie Twojej firmy. W przypadku standardowych produktów i jednolitych zamówień automatyzacja po prostu ułatwi i przyśpieszy ich kompletację. Jeśli natomiast sprzedajesz asortyment występujący w wielu różnych wariantach (różniących się np. gabarytem czy kolorem), a zlecenia składają się z wielu pozycji, ich obsługa bez rozwiązań automatycznych w pewnym momencie może się stać właściwie niewykonalna. Korzystanie z systemu, którego celem jest usprawnienie pracy magazynu, rozwiązuje ten problem. 

Jeśli natomiast jesteś na etapie, gdy kolejny krok do zwiększania efektywności to automatyzacja magazynu, to jest to inwestycja, która nie tylko się opłaca, ale też szybko po wdrożeniu zobaczysz wymierne efekty. System pozwala na istotną poprawę wyników, przy zachowaniu stałej powierzchni magazynowej i liczby pracowników. Zwrot z inwestycji jest widoczny szybko, między innymi dzięki istotnemu ograniczeniu liczby pomyłek, czy przyspieszeniu czasu kompletacji zamówień.