WMS – co to za system? Jakie ma funkcje?


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest WMS i jak działa?
  2. Jakie korzyści przynosi wdrożenie takiego programowania?
  3. Jaką rolę odrywa WMS we współczesnym przedsiębiorstwie?

WMS – co to za system? Jakie ma funkcje?

Systemy magazynowe WMS rewolucjonizują zarządzanie przestrzenią i zasobami w magazynach na całym świecie. Dowiedz się, jakie funkcje oferują i dlaczego są kluczowe dla nowoczesnych przedsiębiorstw. „System WMS co to jest?” to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz dotyczących tego tematu – nic dziwnego, dokładnie takie pytanie zadaje sobie wielu menedżerów i właścicieli firm poszukujących sposobów na usprawnienie logistyki w organizacji. Poniższy artykuł zaznajomi Cię z tym rozwiązaniem, przedstawi jego korzyści, oraz zaprezentuje, w jaki sposób WMS przekłada się na poprawę efektywności operacyjnej.

System WMS – co to jest?

System WMS (ang. Warehouse Management System) to zaawansowane narzędzie informatyczne przeznaczone do zarządzania operacjami magazynowymi. Jest niezbędny w nowoczesnych centrach logistycznych, gdzie wymagana jest wysoka dokładność i szybkość przepływu towarów. Wdrożenie systemu WMS pozwala na automatyzację wielu procesów, takich jak przyjęcie, składowanie, kompletacja czy wysyłka towarów. Dzięki temu systemy magazynowe WMS znacząco przyczyniają się do redukcji błędów i poprawy efektywności pracy. Oprogramowanie umożliwia również lepsze wykorzystanie przestrzeni, zapewniając optymalne rozmieszczenie towarów. Monitorowanie stanów magazynowych w czasie rzeczywistym jest kolejną kluczową funkcją WMS, która pozwala na szybką reakcję na zmiany w zapotrzebowaniu. 

Integracja z innymi narzędziami IT firmy, jak system ERP, platforma e-Commerce B2B, czy CRM, rozszerza funkcjonalność WMS, tworząc spójny ekosystem informatyczny. Efektywne zarządzanie zasobami, lepsza obsługa klienta i zwiększenie produktywności – to główne korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie systemu WMS. W związku z tym inwestycja w dobrze dopasowane do potrzeb rozwiązanie jest kluczowa dla firm, które chcą utrzymać konkurencyjność na rynku.

Historia i rozwój systemów klasy WMS

Historia systemów WMS sięga lat 70. XX wieku, kiedy to rozpoczęła się intensywna informatyzacja procesów magazynowych. Początkowo proste oprogramowania z czasem ewoluowały, stając się coraz bardziej złożonymi i funkcjonalnymi. Rozwój technologii umożliwił integrację systemów WMS z nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu robotyki, czy sztucznej inteligencji. Wdrożenie takiego oprogramowanie jest obecnie standardem w branżach wymagających efektywnego zarządzania logistyką – zwłaszcza w przedsiębiorstwach nastawionych na rozwój i skalowanie procesów bez ograniczeń. Dzisiaj, systemy magazynowe WMS są kluczowe dla dynamicznego rozwoju przedsiębiorstw, którym zależy na budowaniu konkurencyjności.

System WMS optymalizuje realizację wszystkich procesów magazynowych: od przyjęcia towaru, przez jego składowanie, aż po finalną wysyłkę. Każdy z nich jest automatycznie rejestrowany w systemie, co pozwala na natychmiastową aktualizację danych magazynowych. Następnie, algorytmy WMS efektywnie kierują rozmieszczeniem produktów, maksymalizując wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Rozwiązanie stanowi centrum dowodzenia magazynem i idealnie odwzorowuje wszystkie procesy, które są realizowane w jego obrębie. Picking oraz packing są automatycznie sterowane przez system, który zapewnia, że zamówienia są kompletowane szybko i bezbłędnie. Wdrożenie WMS umożliwia także łatwe zarządzanie zwrotami oraz obsługę reklamacji. Dzięki temu, systemy tej klasy nie tylko zwiększają efektywność operacyjną, ale również poprawiają jakość obsługi klienta. W rezultacie oprogramowanie staje się niezastąpionym narzędziem w nowoczesnym zarządzaniu magazynem.

Korzyści dla firm – dlaczego warto wdrożyć system WMS?

Wdrożenie systemu WMS przynosi firmom szereg korzyści. Przede wszystkim, automatyzacja procesów magazynowych znacząco zwiększa efektywność pracy. Dzięki precyzyjnemu zarządzaniu zapasami redukowane jest ryzyko pomyłek i strat towarowych. System WMS umożliwia również śledzenie produktów w czasie rzeczywistym, co poprawia kontrolę nad stanami magazynowymi. Ułatwia to planowanie i realizację zamówień, co z kolei przekłada się na wyższą satysfakcję klientów. Ponadto lepsze wykorzystanie przestrzeni i zasobów ludzkich prowadzi do obniżenia kosztów operacyjnych. Inwestycja w WMS to krok w stronę nowoczesności i konkurencyjności na rynku.

WMS – wsparcie procesów logistycznych

Wdrożenie dopasowanego systemu WMS u jednego z naszych Klientów z branży logistycznej poprawiło wydajność realizowanych dziennie linii o 233%. Czas realizacji zamówień został skrócony do jednego dnia (nawet w okresach największego popytu, jak Black Friday, czy Święta), a dzięki lepszemu rozlokowaniu asortymentu w magazynie i możliwości prowadzenia inwentaryzacji ciągłych poziom braków w wysyłanych towarach obniżył się z 2-3% do poniżej 0,5%. Ponadto ogólna wydajność magazynu wzrosła o 300%.

Kompleksowe zaopatrzenie branży rolniczej dzięki WMS

Projekt wdrożenia systemu WMS u jednego z naszych Klientów z branży rolniczej poprawił wydajność pracy magazynu o 60%, jednocześnie zmniejszając liczbę pomyłek w realizowanych zamówieniach o 83% w skali miesiąca. Dzięki wprowadzeniu rozwiązania multipicking możliwa stała się obsługa wielu zleceń równocześnie, co pozwala na istotne usprawnienie i przyspieszenie kompletacji.

Podsumowanie

System WMS to zaawansowane oprogramowanie przeznaczone do zarządzania operacjami magazynowymi. Umożliwia automatyzację procesów (od przyjęcia, przez składowanie, aż po kompletację i wysyłkę towarów), co znacząco poprawia efektywność pracy i redukuje pomyłki. Kluczowymi funkcjami systemu WMS są monitorowanie stanów magazynowych w czasie rzeczywistym oraz optymalne rozmieszczenie towarów, co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni. Integracja z innymi używanymi w firmie, takimi jak ERP, tworzy spójny ekosystem informatyczny, który zwiększa produktywność i poprawia obsługę klienta. Wdrożenie WMS to inwestycja, która pozwala firmom utrzymać konkurencyjność na rynku dzięki efektywnemu zarządzaniu zasobami i procesami logistycznymi.